Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського МОЗ України
Контингент | Головна сторінка | Інтранет | Moodle
укр рус eng
Меню
Адміністрація
Загальна інформація
Інформаційно-аналітичний відділ
Відділ моніторингу діяльності університету
Admission information for foreign students 2015-2016
Навчальна робота
Для студентів та викладачів Донецького та Луганського медичних університетів
Абітурієнту
Факультет іноземних студентів
Foreign Students Faculty
Центр дистанційного навчання
Distance learning
Міжнародна медсестринська школа
Військова підготовка за програмою офіцерів запасу
Післядипломна освіта
Відділ віртуальних навчальних програм та навчальних відеофільмів
Наукова робота
Атестовані наукові лабораторії
Конгрес-центр
 • Віварій
 • Періодичні видання
  Головна організація метрологічної служби МОЗ України
  Спеціалізовані вчені ради
  Патентно-інформаційний відділ
  Відділ системних статистичних досліджень
  Відділ програмного та апаратного забезпечення
  Лікувальна робота
  Університетська лікарня
  Реформування медичної галузі Тернопільської області
  Асоціація ендоскопічних хірургів України
  Мiжнароднi вiдносини
  Правове забезпечення діяльності Університету
  Консорціум університетів
  Студентська рада університету
  Медичний ліцей
  Видавництво
  Бiблiотека
  Англомовні підручники видавництва Elsevier
  Пошта через WEB
  Ресурси Інтернет
  Захист персональних даних
  Доступ до публічної інформації
  Державні закупівлі
  ПОШУК
   

  Кількість відвідувань зовнішнього сайту
  Кількість відвідувань сайту Інтранет
  Кількість відвідувань сайту Modle
  Twitter Google+ Facebook Youtube
  ЛОР-офтальмологія

  Кафедра оториноларингології, офтальмології та нейрохірургії

  Клінічною базою кафедр  є ЛОР відділення, офтальмологічне та нейрохірургічне віділленя КЗ ТОР «Тернопільської університетської лікарні» комунальний заклад Тернопільської обласної ради «Тернопільська університетська лікарня» та ЛОР віділення  Тернопільської обласної дитячої клінічної комунальної лікарні.

  Адреса: м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1, тел. (0352)-273-347

                М.Тернопіль, вул. Сахарова, 2.

  Штат кафедри: 1 професор, 4 доценти, 5 асистентів, 2 лаборанти.

  Завідувач кафедри проф. Олександр Іванович Яшан.

  Станом на 01 січня 2012 року на кафедрі працюють проф. О.І.Яшан, доц. Ю.М.Андрейчин, доц. М.В.Турчин, доц. А.А.Скляр, доц. П.С.Гудак, ас. А.П.Ковалик, ас. І.В.Мальована, ас. К.В.Гнатко, ас. Т.А.Табалюк, ас. Л.О.Островська, І.O.Сорока, О.А. Камінська.

  Верхній ряд: доц. П.С.Гудак, доц. Ю.М.Андрейчин, доц. М.В.Турчин, ас. А.П.Ковалик, І.О.Сорока; нижній ряд: проф. П.В.Ковалик, ас. К.В.Гнатко, проф. О.І.Яшан, ас. І.В.Мальована, доц. А.А.Скляр.

   

  Історія кафедри

  Кафедра оториноларингології, офтальмології та нейрохірургії за роки свого існування вона мала різний склад і відповідні назви: кафедра оториноларингології (жовтень 1958 р. – серпень 1989 р.), кафедра офтальмології і оториноларингології (вересень 1989 р. – серпень 2000 р.), кафедра офтальмології, оториноларингології і стоматології (вересень 2000 р. – серпень 2006 р.), кафедра оториноларингології, офтальмології та нейрохірургії (з вересня 2006 р. дотепер).

  Кафедру оториноларингології Тернопільського державного медичного інституту створено у жовтні 1958 р. Організатором і першим завідувачем кафедри оториноларинглогії був проф. П.Д. Буєв, який з січня 1959 року перейшов на роботу в м. Казань. Кафедра в той час розташовувалась на базі ЛОР відділення міської лікарні, яке нараховувало 30 ліжок. У лютому 1959 р. завідувачем кафедри став канд. мед. наук О. А. Кантор, він – автор 39 наукових праць. Кафедра в той час була переведена в приміщення новозбудованої обласної лікарні; її базове ЛОР відділення мало 40 ліжок, З вересня 1964 до червня 1966 р. кафедрою завідував к. м. н. Є. І. Турович.

  З  1966 по 1989 рр. завідував кафедрою оториноларингології І.А. Яшан. Він одним з перших в Україні почав виконувати мікрооперації у хворих на отосклероз та на хронічний середній отит. На базі ЛОР-відділення Тернопільської університетської лікарні він заснував центр мікрохірургії вуха західних областей України, де протягом останніх 40 років було проведено понад 10 тис. операцій хворим на хронічний середній отит, отосклероз, пухлини та вроджені вади слухового аналізатора. Він підготував 5 кандидатів медичних наук (Г.С.Протасевич, П.В.Ковалик, Є.М.Єдинак, Н.М.Рішко, Д.В.Береговий) та є автором 185 наукових і навчально-методичних праць, в числі яких монографія, підручник та чотири авторські свідоцтва. З 1989 по 2009 р проф. І.А.Яшан був професором кафедри.

  У 1989 р. кафедру оториноларингології було об’єднано з кафедрою офтальмології і її очолила проф. А.С.Сенякіна. В січні 1994 р. він очолив курс оториноларингології доц. Г.С.Протасевич. У 1995 р. він захистив докторську дисертацію на тему: ”Хирургическое лечение деформаций перегородки носа и сочетанная ЛОР-патология”. Підготував одного кандидата мед. наук (А.П.Ковалик), та опублікував 339 наукових і навчально-методичних праць, серед яких підручник, три навчальні посібники та два патенти на винахід. Професором кафедри Г.С.Протасевич працював до 2009 року.

  З вересня 2000 по березень 2006 р. кафедру очолював доцент (згодом професор) П.В. Ковалик. У 1995 р. він захистив докторську дисертацію на тему: „Діагностика і лікування пухлин вуха: клініко-морфометричне дослідження”. Він підготував три кандидати медичних наук (Ю.М.Андрейчин, О.В.Говда, І.В.Мальована) та є автором 140 наукових і навчально-методичних праць, в числі яких підручник та п’ять патентів на винахід.

  У червні 2004 року кафедра оториноларингології разом з ЛОР відділом Тернопільської обласної клінічної комунальної лікарні перемістилась у нове сучасне приміщення терапевтичного корпуса, в якому перебуває і тепер.

  Кафедра очних хвороб почала свою роботу на базі очного відділення обласної лікарні 1 вересня 1959 р. Першим її завідувачем був доц., канд.мед.наук Б.В. Бродський (вересень - жовтень 1959) – вихованець Одеської школи офтальмологів. Після Б.В. Бродського кафедру очолив канд. мед. наук,М.В. Романовський. З грудня 1964 р. до червня 1984 р. кафедру очолював проф. Г.А. Дугельний. Головний напрямок його наукових розробок –сільськогосподарський травматизм очей, вплив отруйних хімікатів на орган   зору. Г.А. Дугельний – автор 76 наукових праць . Підготував 4 кандидатів наук.  Завдяки його авторитету кафедра зайняла гідне місце в когорті кафедр очних хвороб вищих навчальних  закладів УРСР, Радянського  Союзу. Плідна педагогічна і наукова діяльність проф. Г.А. Дугельного відзначена 4 медалями, значком “Отличник здавоохранения”.

      З вересня 1959 р. розпочала свою роботу на кафедрі очних хвороб канд. мед. наук Н.С. Єрьоменко. Працюючи тут, вона пройшла шлях від асистента до завідувача кафедри (1985 - 1986). Галузь наукових розробок Н.С. Ерьоменко – клініка, діагностика  та лікування глаукоми, хвороб сітківки та зорового нерва, косоокості, міопії. Першою в Україні застосувала  метод  кріоекстракції  катаракти. Автор 73 наукових праць.

  З листопада 1986 р. по жовтень 2000 р. завідувачем кафедри офтальмології була докт. мед. наук, проф. А.С. Сенякіна, представник Одеської школи офтальмологів. Протягом 24 років вона працювала в науково-дослідному інституті очних хвороб та тканинної терапії  ім. акад. В.П.  Філатова. Автор і співавтор 98 наукових робіт, має 6 авторських свідоцтв на винаходи. Під її керівництвом виконано 5 кандидатських дисертацій. Головний напрямок наукової діяльності – дослідження етіології, патогенезу порушень окорухового апарату, амбліопії, міопії, розробка методів їх діагностики та лікування.

  З вересня 1988 р. асистентом кафедри працює М.В. Турчин, який разом А.С. Сенякіною  розробив термометричний метод оцінки стану окорухових м’язів. Завдяки його зусиллям в практику очного обласного відділення впроваджено метод кріодеструкції пухлин повік, кон’юнктиви. В 2003 р. він захистив кандидатську дисертацію, є автором 11 наукових робіт, 1 патента.

  У вересні 2006 до кафедри приєднали курс нейрохірургії. З 1998 по 2007 роки курсом нейрохірургії ТДМУ завідував М. В. Квасніцький, який у 1988 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Последствия легкой черепномозговой травмы перенесенной в подростковом и юношеском возрасте». У 2004 році він захистив докторську дисертацію на тему «Діагностика та диференційоване лікування нейрофіброматозу». З 2007 р. по теперішній час курсом нейрохірургії завідує П.С. Гудак, який у 1998 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Клініка, діагностика та мікрохірургічне лікування відкритого пошкодження плечового сплетення». З 2005 по 2007 він працював у Тернопільській обласній клінічній лікарні. У 2011 році П.С. Гудак представлений на отримання звання доцента. Сферами наукових і практичних інтересів є: нейроонкологія, нейрокомпресійні больові синдроми хребта, патологія церебральних судин, нейротравма.

   

  З 2006 року дотепер кафедрою оториноларингології, офтальмології та нейрохірургії завідує проф. О.І.Яшан, який у 1993 р захистив кандидатську дисертацію на тему: "Тимпанопластика ІV типу, клініко-аудіологічне дослідження", а у 2002 році захистив докторську дисертацію на тему «Нові варіанти морфо-функціональних операцій у хворих на хронічний гнійний середній отит». У 2003 році став доцентом кафедри оториноларингології і офтальмології Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я.Горбачевського, у 2004 році – професором цієї ж кафедри, а з березня 2006 року займає посаду завідувача. Проф. О.І.Яшан – автор восьми патентів на винахід та 146 наукових і навчально-методичних праць, серед яких підручник та компакт-диск. Основний напрямок наукової та практичної діяльності – мікрохірургія вуха. Він член асоціації отохірургів України. У 2008 році - нагороджений грамотою Тернопільської обласної державної адміністрації.

  Навчально-методична робота

  Діяльність кафедри за останні 5 років відбувалась відповідно до “Концепції розвитку Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського “, що призвело до значних змін у навчальному процесі, здійсненні наукової та лікувальної роботи. Пріоритетним напрямком в навчальному процесі стало практично орієнтоване навчання, яке на кафедрі оториноларингології, офтальмології і нейрохірургії дозволило максимально наблизити студентів до пацієнтів, покращило оволодіння конкретними практичними навичками, дозволили у більшому обсязі знайомити студентів з сучасними методиками обстеження та лікування.  На кафедрі навчаються студенти 4-5 курсів медичного і стоматологічного факультетів, 2 курсу інституту медсестринства, а також лікарі-інтерни і лікарі-курсанти тематичних і передатестаційного циклів факультету післядипломної освіти.

  Запровадження навчання за методикою «Єдиного дня» дозволили значно наблизити студентів до хворих, розширити можливості набуття ними специфічних практичних навичок у таких складних для опанування спеціальностях як оториноларингологія, офтальмологія та нейрохірургія. Методика «єдиного дня», значно розширила можливості навчального процесу в клініках, оскільки практичне заняття, яке включає в себе велику кількість нозологічних форм, дозволяє легше підібрати тематичного пацієнта, що відповідає темі заняття. Велика тривалість заняття (весь день) дозволяє легко пристосовувати навчальний процес в кожній конкретній групі студентів до роботи клініки та спеціалізованих хірургічних відділень. Це дає змогу більш детально знайомити студентів з роботою в операційній, перев’язочній, оглядовій не порушуючи їх графіки роботи. Велика тривалість  практичної частини заняття дозволяє всім студентам оволодіти практичними навичками з дисципліни відповідно до освітньої кваліфікаційної категорії та необхідні в роботі сімейного лікаря чи лікаря загальної практики.

  Запровадження матрикулів практичних навичок дозволила студентам глибше оволодівати складними діагностично-лікувальними методиками та маніпуляціями, а також здійснювати контроль за їх засвоєнням. В матрикул з оториноларингології включені найбільш часті нозологічні форми, що зустрічаються в роботі сімейного лікаря. Для цих захворювань розроблені переліки діагностичних і лікувальних методик, якими повинен оволодіти чи ознайомитись студент. При розгляді теми гострий середній отит студенти оволодівають роботою з лобним рефлектором, отоскопією, пальпацією козлика та соскоподібного паростка, перевіркою слуху шепітною та розмовною мовою, камертональними тестами, знайомляться з аудіометрією, перевіркою функції слухової труби, парецентезом. При розгляді теми гострих риносинуситів студенти оволодівають передньою і задньою риноскопією, пальпацією та перкусією зовнішнього носа та навколоносових пазух, ольфактометрією, визначенням дихальної функції носа, оцінки оглядових рентгенограм та комп’ютерних і магніто-резонансних томограм, знайомляться з методиками ендоскопічної діагностики та хірургії захворювань. При розгляд теми гострих тонзилітів студенти оволодівають орофарингоскопією, епіфарингоскопією, непрямою ларингоскопією, бактеріологічним дослідженням виділень з глотки, пальпацією реґіонарних лімфовузлів, промивання лакун мигдаликів, знайомляться з тонзилектомією та аденотомією.

  На кожному занятті з офтальмології студенти засвоюють професійно орієнтовані практичні навики, необхідні для обстеження пацієнта з захворюваннями очей. Зокрема вони досліджують поле зору за допомогою сферопериметра, проводять біомікроскопію, оглядаючи передні відділи та оптичні середовища ока за допомогою щілинної лампи. В матрикул з офтальмології включені три найбільш часті нозологічні форми, що зустрічаються в роботі сімейного лікаря: курація хворих з катарактою, глаукомою та травмами органа зору. Для діагностики даних захворювань студенти проводять повне дослідження функцій органа зору, використовують методи фокального освітлення, прохідного світла, офтальмоскопію, вимірюють внутрішньоочний тиск, аналізують дані оглядових та прицільних рентгенограм пацієнтів з травмами органа зору. Вивчення особливостей обстеження офтальмологічних пацієнтів студенти засвоюють одні на одних. В подальшому вони працюють з хворими, вдосконалюючи засвоєні практичні навики.

  Практичні заняття з нейрохірургії проводяться на базі нейрохірургічного відділення Тернопільської університетської лікарні, згідно програми навчальної дисципліни затвердженої МОЗ України. На практичних заняттях поглиблено вивчається клініка, діагностика і хірургічна допомога хворим з окремими видами нейрохірургічної патології, приділяється увага вивченню питань невідкладної допомоги хворим. Оцінка фотоматеріалів, рентгенограм, комп’ютерних та магніто-резонансних томограм передує визначенню показів до хірургічного лікування, методик проведення операцій. Студенти самостійно вивчають специфічні симптоми у пацієнтів за допомогою інструментальних методів, оцінюють дані інструментальних та  перед проведенням операції уточнюється ділянка запланованої трепанації  і обсяг втручання. 

  В кінці занять на кожній дисципліні кафедри оториноларингології, офтальмології і нейрохірургії студенти складають залік з оволодіння практичними навичками, з записом у відповідний матрикул.

  Ще одним заходом, який вперше в Україні  запроваджено в нашому університеті, є об’єктивний структурований клінічний іспит. Під час іспиту з оториноларингології студенти на відповідних станціях отримують реальні завдання: зі збору скарг та анамнезу пацієнта, визначення плану обстеження та лікування найбільш розповсюджених нозологічних форм, демонструють оволодіння методиками об’єктивного обстеження, оцінки лабораторних та інструментальних даних,  консервативного та хірургічного лікування.

  Такі новітні навчальні методики дозволили значно покращити ступінь оволодіння практичними навичками студентами медичного та стоматологічного факультетів.

  Для методичного забезпечення активної самостійної підготовки до практичних занять, складання семестрових іспитів та ліцензійного інтегрованого іспиту “КРОК-2” на кафедрі підготовлені матеріали, розміщені на WEB сторінці університету, і доступні кожному студенту різних факультетів. Ці матеріали написані українською, російською та англійською мовами та містять всю необхідну інформації з кожної дисципліни, необхідну в роботі майбутнього лікаря. На відповідних розділах WEB сторінки представлені: розклади практичних занять та лекцій, графіки чергувань викладачів, робочі програми з календарно-тематичними планами, методичні вказівки, матеріали для підготовки до практичних занять, матеріали для підготовки до лекцій, презентації лекцій, таблиці, кінофільми і анімації. На порталі розміщені створені працівниками кафедри короткі фільми про методики обстеження та лікування, що застосовуються в сучасній практиці, перегляд таких фільмів дозволяє студентам краще оволодіти складними методиками, що застосовуються в оториноларингології, офтальмології і нейрохірургії. Університетський портал дозволяє кожному студенту краще засвоїти матеріал, підготуватись до практичних занять, получивши дані не тільки у формі тексту чи статичних картин, але й максимально візуалізувати отриману інформацію.

  Серед наукових напрямків, які розробляють співробітники кафедри, є дослідження морфологічних процесів у навколоносових пазухах, імунологічних процесів у піднебінних і глотковому мигдаликах, визначення апоптотичних змін у вусі та мигдаликах, фізичного та хімічного стану рідин вуха; вирішення проблем кератоконусу, вродженої  патології судин головного мозку (аневризми і мальформації) та їх хірургічне лікування, мікрохірургічне лікування невралгій трійчастого нерва. Загалом на теми, що торкаються захворювань вуха, на кафедрі захищено три докторські та п’ять кандидатських дисертацій, розроблено і запроваджено в практику низку нових, більш ефективних хірургічних втручань на вусі, носі та горлі.

  У 2007-2009 роках кафедрою оториноларингології, офтальмології і нейрохірургії виконувалась науково-дослідна робота на тему «Діагностика та лікування патологічних процесів голови, шиї та хребта» (0107U004459), у 2010-2012 роках виконується НДР на тему „Удосконалення діагностично-лікувальної тактики у пацієнтів з хворобами голови, шиї та хребта”(0110U001940). Мета роботишляхом розробки та модифікації існуючих методів діагностики і лікування хворих на запальні та дегенеративні хвороби носа, навколоносових пазух, вуха, гортані, ока, а також хребта, підвищити ефективність консервативної і хірургічної реабілітації пацієнтів, що дасть можливість покращити стан здоров’я різних категорій населення України.

  За 2007 -2012 роки опубліковано 34 статті в фахових виданнях, та 58 тез, в тому числі три - за кордоном. Видано 3 книги та 4 методичні рекомендації. Розроблено 6 нових методик діагностики та лікування, подано 4 пропозиції на нововведення. На з‘їздах, конгресах, конференціях було виконано 41 доповідь, з них 6 – на міжнародних. Було офіційно рецензовано 1 докторська і 4 кандидатські дисертації.  Отримано 8 патентів на винаходи України. Співробітниками кафедри проведено чотири фахові науково-практичні конференції в НОК «Червона калина».

  Лікувальна робота кафедри
  Кафедра оториноларингології, офтальмології та нейрохірургії на працює на базі КЗТОР «Тернопільської університетської лікарні». Завідувач кафедри з 2003 року є д.мед.наук., проф. Яшан О.І. В даний час на кафедрі працюють проф. О.І.Яшан, проф. П.В.Ковалик, доц. Ю.М.Андрейчин, доц. М.В.Турчин, доц. А.А.Скляр, доц. П.С.Гудак, А.П.Ковалик, І.В.Мальована, К.В.Гнатко, Т.А.Табалюк, Л.О.Островська, О.А. Камінська.
  Перспективою розвитку кафедри є розробка принципово нових оперативних втручань у хворих з гранульомами гортані, розширення спектру оперативних втручань на вусі, носі, навколоносових пазухах та основі черепа (в тому числі ендоскопічних), що значно покращить морфо-фунціональні результати лікування хворих з даною патологією.
  Результати досліджень дадуть змогу визначити частоту формування локального остеосклерозу і остеопорозу при верхньощелепних синуситах та запропонувати більш об’єктивний, морфометричний метод оцінки патологічних змін слизової оболонки і кісткової тканини стінки верхньощелепного синуса. Буде оцінено роль ендотеліальної дисфункції, кріопатій, ендогенної метаболічної інтоксикації та бактерійного ендотоксикозу в патогенезі гострих і хронічних синуситів, зокрема при формуванні локального остеопорозу. Буде розроблено комплексне лікування хворих з використанням ендотелій- і остеопротективних засобів, що дозволить поліпшити близькі і віддалені результати терапії.
  В клініці нейрохірургії перше за період функціонування в м. Тернополі успішно проведено 16 якісно нових оперативних втручань, які стосуються проблем травматичної, судинної та онкологічної проблем нервової системи. Започатковане проведення мікрохірургічних втручань на головному та спинному мозку із застосуванням операційного мікроскопу; удосконалено та виконуються на якісно вищому рівні операції на хребті, периферичних нервах.
  Аналіз інноваційних впроваджень у медичну практику досягнень і результатів наукової теми, яка розробляється кафедрою, показав, що ендотеліальна дисфункція та кріопатія відіграють важливу роль в патогенезі гострих і хронічних риносинуситів, що веде до формування остеосклерозу і остеопорозу стінок верхньощелепного синусу. Враховуючи ці ланки патогенезу розроблено комплексне лікування хворих з використанням противірусних, ендотелій- і остеопротективних засобів, що дозволить поліпшити близькі і віддалені результати терапії.
  Гістологічні і морфометричні дослідження ліофілізованої ксенорогівки при її попередній еквілібрації перед кріоконсервацією і ліофілізацією, встановили кращу збереженість структурних компонентів, що дає підставу рекомендувати використання матеріалу, виготовленою за такою методикою, як тимчасову біологічну пов’язку при ураженнях рогівки. Розроблена методика та вивчена ефективність застосування біоімпланта із свинної рогівки при запальних захворюваннях і травмах рогівки людей.
  Визначені показання до хірургічного лікування на основі вивчення ступеня “зрілості” неспецифічної гранульоми, розроблені методики хірургічного видалення “незрілих” і ”зрілих” неспецифічних гранульом, які. виявились досить ефективними і можуть бути рекомендовані для застосування в клінічній практиці при лікуванні таких хворих.

  (Проводиться операція ларингектомія, проф. Ковалик П.В., проф. Яшан О.І., доц Андрейчин Ю.М. )
  У підлітків з вперше виявленим кератоконусом підвищені показники ендогенної інтоксикації, а саме сироватковий вміст середньомолекулярних пептидів на довжині хвилі 254 нм та 280 нм, ендогенна інтоксикація еритроцитів та циркулюючі імунні комплекси.
  Системне застосування антиоксидантного комплексу «окювайт-лютеїн» при вперше виявленому кератоконусі у підлітків знижує рівень ендогенної інтоксикації і може з успіхом використовуватись при лікуванні такої патології.

  © 2012 tdmu.edu.ua | TDMU |