23-24 квітня на базі ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І

Актуальні проблеми довкілля і здоров’я обговорили в ТДМУ

Нещодавно в Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського відбулася науково-практична конференція «Довкілля і здоров’я», яка була присвячена 29-річчю катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції. Вкотре інтерес до заходу виявили фахівці різних галузей і організацій.

Співорганізаторами конференції, окрім ТДМУ, стали Всеукраїнська екологічна ліга, головне управління Держсанепідслужби в Тернопільській області, департамент екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації, Вінницький національний медичний університет імені М.Пирогова, Львівський національний медичний університет імені Д.Галицького під егідою міністерства освіти України і Міністерства охорони здоров’я України.

У конференції взяли участь представники різних регіонів України, зокрема приїхали гості з Вінницького національного медичного університету імені М.Пирогова, Львівського національного медичного університету імені Д.Галицького, Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, Рівненського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби, Інституту спадкової патології Національної академії медичних наук України... На адресу оргкомітету надійшло більше 140 тез.

Конференцію відкрив проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ та завідувач кафедри фізіології, професор Степан Вадзюк.

З вітальним словом і змістовною доповіддю до учасників звернувся начальник головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області Володимир Паничев.

Він розповів про стан довкілля, проблеми його покращення у місті Тернополі особливо в сучасних умовах реорганізації санітарної служби.

Під час секційних засідань було заслухано і обговорено доповіді, які стосувалися фізіолого-гігієнічних основ життєдіяльності організму у взаємозв’язку із зовнішнім середовищем та мікробіологічних аспектів забезпечення здоров’я людини та збереження довкілля України. Також в ході конференції знайшли широке наукове висвітлення питання щодо стану захворюваності на туберкульоз та лайм-бореліоз в Тернополі.

Доповідь на цю тему представив завідувач Тернопільського управління Держсанепідслужби у Тернопільській області Анатолій Поліщук, який розповів про проблеми укусів кліщів. Він наголосив на тому, що упродовж останнього року в Тернополі зареєстровано 40 випадків хвороби Лайма. Доповідач звернув увагу на те, що в місті сформувався осередок Лайм-бореліозу, який має стійкий епідемічний потенціал і становить небезпеку для здоров’я населення. З метою подолання цієї проблеми щорічно проводять акарицидні заходи. Також Анатолій Поліщук звернув увагу на проблеми туберкульозу, який продовжує залишатися серйозним викликом для громадського здоров’я в усьому світі. Незважаючи на тенденцію щодо стабілізації показників захворюваності на туберкульоз та смертності від цієї хвороби, епідситуація в Україні є нестійкою. Не став винятком і Тернопіль. У 2014 році зареєстровано 79 випадків всіх форм туберкульозу (36,64 на 100 тисяч населення). Залишається актуальним охоплення туберкулінодіагностикою дитячого населення в області. Для виконання плану туберкулінових проб у 2014 році необхідно було закупити 80556 доз туберкуліну, а всього придбано 4000 доз,проведено 594 проби Манту, що склало 1,5% від плану.

Про вплив питної води з різним вмістом стеарату калію в комбінації з марганцем на перекисне окиснення ліпідів в організмі людей доповіла О.Є.Федорів (Тернопільський державний медичний університет імені І.Горбачевського).

Це актуальне питання, оскільки стеарати натрію та калію належать до числа найбільш розповсюджених і небезпечних забруднювачів водоймищ, оскільки містяться  в речовинах побутової хімії і надзвичайно забруднюють поверхневі води.

Актуальною і змістовною була доповідь І.В.Коваленка з Вінницького національного медичного університету імені М.Пирогова про дослідження антимікробних, біологічних властивостей антисептиків. І.С.Хоронжевська з Рівненського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України виступила на тему молекулярно-генетичної характеристики вірусного гепатиту С на території Рівненської області.

Неабиякий інтерес викликала доповідь Т.С.Лаврик (Львівський національний медичний університет імені Д.Галицького) про адгезивні властивості лактобацил, виділених з різних біотопів людського організму. Було доведено до слухачів, що лактобактерії забезпечують колонізаційну резистентність біотопів тіла людини за рахунок конкурентного інгібування і коагрегації  алохтонних мікроорганізмів;

Про пошук сполук з протимікробними та регуляторними властивостями розповіла О.В.Мельник (Львівський національний медичний університет імені Д.Галицького). Доповідач звернув увагу на те, що в останні роки в усьому світі все більше уваги приділяється проблемі ревматичних захворювань. Для боротьби із специфічними інфекційними чинниками, що спричиняють розвиток реактивного артриту, актуальним є синтез і пошук біологічно активних органічних сполук, що виявляють протимікробну активність і можуть бути використанні в клінічній медицині як протизапальні лікарські засоби. В цьому плані похідні тіазолідину, анельовані з піридиновим циклом, є об’єктом підвищеної зацікавленості дослідників,оскільки зазначені сполуки виявляють різні види біологічної активності.

Також у конференції взяли участь представники інших держав, зокрема Goma Mohamed Huwiage, Libya.

Учасники конференції одностайно висловили щиру подяку організаторам і співробітникам кафедр фізіології, загальної гігієни та екології, мікробіології, вірусології та імунології за прекрасну підготовку і проведення конференції.