ПЕРЕБУВАННЯ ДЕЛЕГАЦІЇ ТДМУ ім. І.Я.ГОРБАЧЕВСЬКОГО НА СТАЖУВАННІ

ПО РОБОТОХІРУРГІЇ В ЧЕСЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ

Наприкінці січня цього року делегація ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського у складі доц. Ковальчука Олександра Леонідовича, доц. Твердохліба Віктора Васильовича, доц. Господарського Андрія Ярославовича, Корильчука Тараса Богдановича, Герасимюка Назара Ілліча перебувала в Празі, Республіка Чехія, для проходження стажування по робото хірургії на люб’язне запрошення п. Мартіна Калоша з компанії Hospimed, яка є європейським дистриб’ютором роботичних систем Da Vinci.

Мета відрядження полягала у ознайомленні та тренінгу на роботичних системах Da Vinci, що використовуються для проведення оперативних втручань в урології та абдомінальній хірургії.

.

Під час зустрічі з Мартіном Калошом, генеральним директором фірми Hospimed, яка є ексклюзивним представником у Європі та Азії виробника робота Da Vinci. Досягнута домовленість про подальшу співпрацю, участь у виданні наукових  посібників по роботичній хірургії та активну участь у подальших наукових форумах в Тернопільському державному медичному університеті.

Зустріч з Мартіном Калошом та проф. Зіма з Чеського університету.

Роботична система da Vinci була розроблена за сприяння Міністерства Оборони США у 1999 р. для дистанційного хірургічного лікування. При її використанні хірург сидить за консоллю, спостерігає за тривимірним операційним полем і виконує операцію шляхом контролю маніпуляторів робота, що тримають стереоскопічний відеотелескоп і хірургічні інструменти, симулюючи рухи пальців хірурга. Тривимірне зображення і рухи, ідентичні з рухами рук людини, полегшують виконання малоінвазивних втручань.

Робот Da Vinci для виконання хірургічних втручань

Система складається з трьох основних частин: операційна консоль з чотирма робочими маніпуляторами, операційний візок і консоль управління для роботи оператора, звідки він керує рухом робота.

Перші дві «руки» робота, що відповідають правій і лівій руці хірурга, тримають інструменти EndoWrist®. Третій маніпулятор тримає ендоскоп, дозволяючи хірургові легко міняти, переміщати, наближати і повертати поле зору. Така рухливість усуває необхідність в другому асистентові. Четвертий маніпулятор дозволяє додавати третій інструмент EndoWrist і виконувати додаткові завдання, такі як додаткова тяга чи підтримка безперервного шва. Це деколи усуває необхідність ще в одному асистентові.Хірург може одночасно управляти будь-якими двома маніпуляторами за допомогою педалей під консоллю.

Найчастіше робот Da Vinci використовується для виконання радикальної простатектомії.

Da Vinci Простатектомія (dVP) є радикальним методом лікування раку простати. Поазанням до роботичної простатектомії є: рак простати стадія Т1 і Т2, вік до 70 років, відсутність в анамнезі абдомінальних операцій, об’єм простати 30-70см3, рівень PSA менше 10нг/ мл і Глісон менше 8. Етапи простатектомії : відкривання ендопельвікальної фасції, накладання лігатури на дорзальне венозне сплетіння, виділення і резекція шийки сечового міхура, резекція сім’яних міхурців і канатика, апікальна дисекція і пересічення уретри, власне видалення простати, накладання везікоуретрального анастомозу. Переваги над відкритою простатектомією: вдвічі менша тривалість оперативного втручання, короткий після операційний ліжкодень, низький рівень інфекції, крововтрати, швидке повернення до нормальної активності.

Наша делегація в операційній:

При вході нас «зустрічає» хірургічний робот Da Vinci:

Консоль управління робота. Дозволяє бачити тримірне зображення та дистанційно виконувати маніпуляції:

Усі кріплення інструментів в системі робота da Vinci є достатньо простими. Уся передопераційна підготовка виконується операційною медсестрою. Правильна фіксація інструментів в маніпуляторі підтверджується звуковим сигналом.

Загальний вид операційного поля. У відповідні порти введені маніпулятори робота.

Принциповою відмінністю при роботі з роботом є те, що оператор працює в нестерильній зоні біля консолі управління. При цьому асистент залишається протягом операції біля пацієнта і разом з операційною сестрою працює в стерильній частині системи. Одним з основних методів безпеки є оптичний захист - інструментальні маніпулятори активізуються лише в тому випадку, якщо голова оператора правильно позиціонується роботом біля консолі управління.

Робот повторює точні рухи хірурга при накладанні лапароскопічного шва.

Під час тренінгу на роботичній системі:

Тепла зустріч з чеськими роботичними хірургами:

Участь у стажуванні по роботохірургії була плідною та цікавою. Учасники делегації висловлюють щиру вдячність за сприяння та організацію поїздки ректору Тернопільського медичного університету проф. Л.Я.Ковальчуку. Переконані, що отримані знання та досвід сприятиме розширенню кола міжнародної співпраці та збільшенню залучення іноземних інституцій до підвищення кваліфікаційного рівня лікарів Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського.