Л.Я.Ковальчук, І.Р.Мисула, Н.Б.Галіяш

Перебування делегації ТДМУ в Нідерландах
в рамках проекту MATRA

З 7 по 12 квітня 2008 року делегація ТДМУ в складі ректора, член-кор. АМН України, проф. Л.Я. Ковальчука, першого проректора проф. І.Р. Мисули та асистента кафедри загального догляду за хворими Н.Б. Галіяш відвідала королівство Нідерланди, де ознайомилась із особливостями освіти, застосуванням технологій в медицині та організацією догляду за людьми похилого віку.

Поїздка відбувалася в рамках українсько-нідерландського проекту MATRA «Підтримка та поліпшення догляду за людьми похилого віку на рівні громад» в Україні № A 15174. Тож, крім представників Тернополя, Україну представляли керівники МОЗ України, ректори Одеського та Кримського ДМУ, президент національної асоціації медичних сестер України, координатори проекту в регіонах.

Основна мета проекту полягає в поліпшенні здоров’я та добробуту людей похилого віку на рівні громад шляхом запровадження освітньої програми для медсестер сімейної медицини та її взаємозв’язку з практикою та оточенням, в якому перебуває цільова група людей похилого віку. Планується запровадження багатогалузевого підходу та безперервної системи опіки за людьми похилого віку для забезпечення їх здоров’я та належної якості життя.

Фінансування проекту здійснюється програмою соціальних трансформацій МАТRА [MAatschappelijke TRAnsformatiе або Трансформація суспільства] Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Мета нашого візиту в Нідерланди:

§  Засідання Наглядової ради проекту з метою заслухати звіт про діяльність робочих груп

§  Ознайомлення із організацією освітнього процесу в Саксіонському університеті прикладних наук та університеті Twente

§  Вивчення системи та рівнів догляду за людьми похилого віку в Нідерландах

1-й день – 8 квітня – був присвячений засіданню Наглядової ради проекту, на якому були заслухані проектні плани 5 робочих груп:

§  4 пілотних: Київ, Тернопіль, Одеса, Сімферополь

§  1 з створення національної навчальної програми для медсестер сімейної медицини.

Під час засідання Наглядової ради

Нідерландські учасники проекту високо оцінили роботу щодо створення планів, зауважили, що вони охоплюють різні напрямки догляду за людьми похилого віку і, при їх реалізації, можуть слугувати хорошим зразком для наслідування в Україні.

Пілся засідання був даний офіційний  прийому на честь української делегації, на якому був присутній президент ради директорів Саксіонського університету пан В.Бумкамп (W. Boomkamp), який у короткій привітальній промові висловив щиру зацікавленість у розвитку подальшої співпраці Саксіонського університету та ТДМУ.

З паном В. Бумкампом (W. Boomkamp), президентом ради директорів Саксіонського університету під час офіційного прийому на честь української делегації

 

Після прийому був організована ознайомлювальна екскурсія по Саксіонському університету.

Одна з будівель Саксіонського університету – “Тюльпан”

Ознайомлення з роботою медіа-центру Саксіонського університету.

Кімната для відпрацювання практичних навичок

 

ми відвідали технічний університет Twente, який співпрацює із Саксіоном по новітній програмі “Технічна медицина”.

Потреба в технічній медицині

nНаростає кількість та складність технологій в медицині

nВисокоякісні медичні технології вимагають поглиблених знань не лише медицини, але й техніки

nЗнання техніки базуються на таких науках як математика, інформатика, електротехніка, хімія, фізика та механіка

nУ Нідерландах медична освіта не задовольняє вимог з технологічних знань

Таким чином фахівці університетів Saxion та Twente виявили невідповідність між забезпеченням та вимогою медичного ринку праці та створили нову професію, яку вони назвали технічний лікар.

Професійна характеристика:

    Медичний професіонал, який знаходить та застосовує інноваційні шляхи вирішення техніко-медичних проблем при діагностиці та лікуванні пацієнтів із застосуванням передових технологій.

Освітній підхід:

Людське тіло розглядається як система , що складається з різних взаємозалежних підсистем.

Інженерний підхід: системний методичний підхід до проблеми, який базується на результатах емпіричних досліджень. Такий підхід веде до застосування проблемно-орієнтованого способу праці.

Освітній рівень: бакалаврат і магістратура

nБакалаврат - 3 роки

nМагістратура - 3 роки, яка має такі напрямки спеціалізації:

·        Роботехніка та візуалізація

·        Medical Signaling (зняття біоімпульсів з поверхні людського тіла)

·        Реконструктивна медицина

Дана програма існує лише в Нідерландах. Але у них вже є позитивний досвід – перші студенти (а перший прийом був у 2003 році) користуються повагою в медичних закладах.

Студентка вивчає методику ендоскопії

На цих приладах відпрацьовують методики нейрохірургічних втручань

 

Симулятор для відпрацювання практичних навичок

Наступного дня наша делегація мала змогу відвідати будинок догляду за людьми похилого віку групи “Carint” та познайомитися з організацією догляду за людьми похилого віку в Нідерландах.

У королівстві Нідерланди догляд за людьми похилого здійснюється у таких закладах:

l    Денні центри догляду за людьми похилого віку, які проживають у сільській місцевості

l    Будинки догляду за людьми похилого віку

l    Будинки медсестринського догляду

l    Хоспіси

 

Ці заклади відрізняються рівнем догляду, який надається їх підопічним. Зазначені заклади забезпечують догляд не тільки тим, хто перебуває у них постійно, але й обслуговують людей похилого віку, які проживають поблизу. У денних центрах догляду за людьми похилого віку, які проживають у сільській місцевості  та будинках догляду за людьми похилого віку перебувають люди старші 60 років, які потребують догляду з фізичних чи інших причин. У будинках медсестринського догляду та хоспісах можуть перебувати люди молодші 60 років.

 Головне у зазначених закладах – це дружнє середовище, щоб людина відчувала себе безпечно.

У Нідерландах розрізняють догляд та лікування.

Фінансування здійснюється з двох джерел – державного бюджету та страхових компаній.

За догляд людина сплачує державі (МОЗ) 12 % від заробітної плати протягом усього життя.

За лікування, яке здійснюється у лікувальних закладах, платить частково страхова компанія і частково держава (у 2007 р.- держава виділила 50 млрд. євро). Страховій компанії людина протягом життя платить 1000 євро на рік. Людина отримує базовий набір лікувальних послуг. Людина може додатково застрахуватися на додаткові види медичних послуг.

 

Будинки догляду за людьми похилого віку

Люди похилого віку тут можуть перебувати постійно або як у центрах денного догляду. Стаціонарно тут може перебувати до 200 осіб. Постійне перебування у будинку коштує 400 євро. Для людей похилого віку, які приходять в будинок похарчуватися обід коштує 6 євро.

 Поспілкуватися можна в красивих зонах відпочинку, а також в їдальні-ресторані. Для стареньких пропонуються різноманітні види активності: від спільної кави та куховарського гуртка до народних танців та йоги. Всі коридори нагадують вулиці і мають свої назви. Це створює відчуття незалежного проживання. Все обладнання для людей похилого віку є якісним, високотехнологічним та в достатній кількості. Для однієї сім’ї у будинку виділяється трикімнатна квартира, яка складається з коридору, вітальні, двох спалень, кухні та санвузла.  Свої кімнати старенькі обмебльовують за власним бажанням. У кімнаті є своя кухня, тож харчуватися при бажанні можна самостійно. Санвузол обладнано з урахуванням потреб людей похилого віку.

Будинок догляду за людьми похилого віку: Поспілкуватися можна в красивих зонах відпочинку

Старенькі обмебльовують свої кімнати за власним бажанням. Проте функціональне ліжко в спальні необхідне

 

Денні центри догляду за людьми похилого віку, які проживають у сільській місцевості

Візит на ферму “Erve Knippert” став сюрпризом для учасників делегації, оскільки ми побачили зразок нетрадиційного підходу як до організації догляду за людьми похилого віку, так і до використання сільської ферми. Тут із загальної площі 12 га, невелика частина виділена для денного центру догляду за людьми похилого віку.

Ферма може прийняти 10-15 осіб. Зранку людину похилого віку привозять родичі або ж спеціальний мікроавтобус-таксі, за який здійснюється окрема оплата, ввечері забирають. Держава оплачує фермеру за кожну людину 50 євро. Людина похилого віку працює лише за власним бажанням. Може відпочивати.

Працювати на ділянці можна і в інвалідному візку. Кожен з стареньких має свою індивідуальну ділянку. Всі інструменти та обладнання відповідають вимогам техніки безпеки і пристосовані для людей похилого віку. Створені умови не тільки для роботи, але й відпочинку, зокрема післяобіднього сну. Для розваги підопічним центру організовують кінні прогулянки по околицях.

Робота на ділянці.

Всі інструменти та обладнання відповідають вимогам техніки безпеки і пристосовані для людей похилого віку

 

 

Будинок медсестринського догляду

Тут перебувають люди, як правило похилого віку, які потребують особливого догляду або проходять реабілітаційний період після оперативних втручань, інсульту тощо. Постійно може перебувати до 90 осіб. Час їхнього перебування не обмежений, вони можуть тут жити до смерті. У ньому працюють лікарі і медсестри. Один лікар може обслуговувати кілька таких будинків.  Побудований таким чином, щоб легко можна було спостерігати за підопічними. Багато скляних перегородок, щоб не обмежувати підопічним відчуття простору. Всі коридори з’єднані по колу, щоб пацієнт не заблудився. Палати, як правило, двомісні, щоб люди могли між собою спілкуватися. Душ можна приймати сидячи. Для цього використовуються спеціальні крісла. Обладнання служить для безпеки підопічних та зручності медсестер. Є спеціальні пристрої для піднімання пацієнтів з ліжка. Багато часу старенькі перебувають разом у кімнаті. У їдальні харчуються не лише люди, які тут живуть, але й клієнти денного стаціонару і люди похилого віку, що живуть поряд. Створені умови для проведення фізичної реабілітації. Медсестри працюють з пацієнтами для відновлення у них рухових навичок. Люди похилого віку можуть проводити час на свіжому повітрі.

Будинок медсестринського догляду організації Solis

Будинок медсестринського догляду: Обладнання служить для безпеки підопічних та зручності медсестер.

Спілкування між людьми породжує інтерес до життя, а це продовжує тривалість і підвищує якість життя

 

Ми мали цікаву дискусію на тему евтаназії. Адже ця процедура є легальною в Нідерландах, а ще в Бельгії і Данії. Лінда Хартман (лікар хоспісу, спеціаліст з паліативної терапії) представила презентацію “Догляд наприкінці життя у Нідерландах”

Мета догляду наприкінці життя має двояку мету: забезпечити помираючій людині лікування (cure) та догляд (care). Лікування, як правило, включає в себе поняття повернення хворого до кращого стану. Сюди ж відноситься процедура інтенсивної терапії/ реанімації/інтубації.

Основним принципом, якого дотримуються при догляді за гостями хоспісу, є достойна якість життя, і життєві сподівання пацієнта є важливими. Тому у хоспісах/будинках сестринського догляду розрізняють пацієнтів двох типів:

·         Ті, які перебувають з метою реабілітації, адаптації, повернення до вищого рівня функціонування. Це та категорія пацієнтів, для яких проведення реанімації є обов’язковим.

·         Ті, які доживають до смерті. Питання їх реанімації вирішується спільно з ними невдовзі після прибуття в будинок сестринського догляду.  Для цих пацієнтів питання реанімації може бути “медично корисним”.

Поняття паліативний догляд базується на таких принципах:

·         Симптоматична терапія (контроль симптомів)

·         Абстинація (abstination): Пацієнт знаходиться на останньому відрізку свого життя. Лікування є більше недоцільним, оскільки видужання/покращення стану неможливе. Якість життя в цьому випадку важливіша, ніж його тривалість. Хворому дозволяють спокійно померти не продовжуючи штучно тривалості життя (не проводиться інтенсивна терапія/реанімація, не годують/напувають через зонд, тощо). Стараються мінімалізувати страждання останніх днів життя.

·         Паліативна седація (palliative sedation): Її метою є зниження рівня свідомості пацієнта, щоб не відчував страждань. На відміну від евтаназії, цей процес зворотній і дозволяє пацієнту померти природною смертю. Тож досить часто застосовується у хоспісах та будинках сестринського догляду. Умови для призначення цієї процедури включають наявність одного чи більше симптомів, що не піддаються лікуванню; негативний прогноз для життя (очікувана смерть впродовж 1-2 тижнів); згоду пацієнта і/чи його родичів.

·         Евтаназія (euthanasia - з грецької – хороша смерть): Евтаназія не є звичайною поширеною практикою (лише 1 % від усіх смертей). Вона є легальною при умові строгого дотримання всіх вимог професійного протокол KNMG 2005 (01-04-2002). Найчастіше здійснюється сімейними лікарями/лікарями загальної практики, рідше лікарями хоспісів чи лікарень. Це пов’язано з тим, що людям подобається помирати вдома. І вирішувати питання евтаназії має право лікар, який добре знає пацієнта і лікує його протягом років. Евтаназія не право, а привілегія.

В загальному процедура евтаназії виглядає наступним чином:

1.              Вимога пацієнта про проведення йому евтаназії. Необхідні умови для прийняття цієї вимоги: наявність непереносимих страждань, настійні повторні вимоги, повна свідомість та дієздатність пацієнта. А також відсутність у пацієнта депресії та відсутність способів лікування його стану/хвороби.

2.              Консультація лікаря-фахівця з евтаназії

3.              Обидва лікарі спільно підтверджують вимогу пацієнта на евтаназію

4.              Виконання процедури евтаназії

5.              Свідоцтво про ненатуральну смерть виписує третій лікар, що не має відношення до пацієнта чи установи, де відбувся випадок евтаназії

6.              Після завершення процедури кожен випадок евтаназії перевіряється регіональним контролюючим комітетом

Хоспіс

Тут перебувають люди, яким залишилося жити не більше 3 місяців. Отримує добре фінансування, яке здійснює уряд Нідерландів, ті, хто перебуває у ньому нічого не платять. Здійснюється лише догляд. Підопічні називаються не пацієнтами, а гостями, щоб відчували, що вони не є безнадійними. У хоспісі одночасно може перебувати до 10 осіб. У штаті нараховується 12 медсестер і 30 волонтерів. Кімнати мають все необхідне для перебування підопічних. Навколо будинку є скверик у якому підопічні можуть прогулятися.

 

У затишні кімнати рідні та гості можуть навідуватися у будь-який час дня і ночі

Отже, наша делегація отримала багато важливої інформації, яку доцільно використати для впровадження в Україні. Будь яка справа має успіх, якщо є бажання її реалізувати. Тому ми звертаємося до викладачів та працівників університету, які бажають долучитися до реалізації проектів, які будуть впроваджуватися за результатами поїздки в Нідерланди. 

             Оголошується конкурс з відбору кандидатур у три робочі групи (по три особи в кожній) для вивчення досвіду роботи у Королівстві Нідерланди з наступних напрямів:

-         перша робоча група – організація догляду за людьми похилого віку;

-         друга робоча група – підготовка технічних медиків;

-         третя робоча група – організація роботи фізіотерапевтів.

Завдання робочих груп – детально вивчити роботу з свого напрямку у Королівстві Нідерланди (законодавчу базу, фінансування, принципи організації, взаємодія з державними та недержавними структурами, тощо), розробити концепцію впровадження досліджуваного напрямку в Україні та взяти участь у реалізації проекту.

Для участі в конкурсі слід подати заяву начальнику навчально – наукового відділу  доц. Г.Я. Загричуку у якій вказати напрям, який претендент бажає вивчити та рівень володіння англійською мовою за сертифікатом. Заяви приймаються особисто від викладачів, від кафедри за підписом завідувача кафедри та від працівників університету до 15 травня 2008 року.