14-а щорічна міжнародна конференція та виставка Американської асоціації телемедицини (АТА) (м.Лас-Вегас, США)

 

З 26 по 30 квітня 2009 року відбувалася 14 щорічна міжнародна конференція та виставка Американської асоціації телемедицини (АТА) (м.Лас-Вегас, США). Делегація Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського взяла участь в конференції.

 

 

 

 

Під час відкриття конференції президент асоціації доктор Маргарет Крупінскі зазначила, що в 2007 році витрати на охорону здоров’я в США становили 2.3 трильйона доларів, що становило 16% ВВП. До 2015 року витрати на охорону зростуть до 4.2 трильйонів доларів, або 20% ВВП.  У 2006 році премії по медичному страхуванні вдвічі перевищили рівень інфляції в 7.7%. Експерти приходять до висновку, що система охорони здоров’я США зіткнулася з неефективністю, зростаючими адміністративними витратами та непідходящим лікуванням – дорогим та неадекватним. Ці проблеми значно збільшують вартість медичної допомоги та медичного страхування.

Відповідно до звіту департаменту охорони здоров’я (травень 2008):

- 77% американців віком більше 65 років мають два і більше хронічних захворювань;

- 60% дорослих американців мають принаймні одне хронічне захворювання;

- 90% витрат США на охорону здоров’я йде на лікування хронічних захворювань.

 

Рік

2000

2005

2010

2015

Кількість пацієнтів з хронічними захворюваннями

125 мільйонів

133  мільйони

141 мільйон

149 мільйонів

 

Центр контролю захворюваності в США оцінює в 133 мільйони кількість людей з хронічними захворюваннями, на лікування яких щорічно йде 1.5 трильйона доларів.

До того ж додається проблема нестачі лікарів та медсестер – зростання кількості медичних працівників не відповідає зростанню кількості пацієнтів.

Все це спричиняє широке використанння в США телемедичних технологій.

 

Основна тематика конференції:

- дистанційний моніторинг при лікуванні хронічних захворювань;

- розробка великих телемедичних мереж;

- технологія Mobile 2.0 при створенні телемедичних систем нової генерації;

- організаційні підходи телемедицини поза межами США;

- телемедицина при лікуванні діабету;

- телепсихіатрія;

- використання стільникового зв’язку в охоронв здоров’я;

- протоколи доказової медицини в домашній телемедицині: програма для ветеранів армії США;

- телемедицина в офтальмології;

- інноваційні технології в телемедицині;

- телемедицина в неврології;

- телемедичні технології для покращення лікування ветеранів армії США із сільської місцевості;

- покращення засобів комунікації при використанні телемедицини;

- юридичні питання телемедицини;

- проекти дистанційної хірургії;

- телемедицина в педіатрії;

- дистанційний аналіз медичнихзображень;

- теледерматологія;

- телемедицина в реабілітації;

- дистанційне лікування травм.

 

Тематика виставки

 

1. Апаратне та програмне забезпечення телемедицини в режимі «лікар-пацієнт»: програмна та апаратна підтримка, периферійні пристрої для діагностики та лікування

2. Конференції в телемедицині: веб, голосові та відео-.

3. Використання медичних зображень в телемедицині: апаратне та програмне забезпечення для отримання, обробки та передачі  зображень

 

Компанія Dr Systems є одним з лідерів на ринку PACS (англ. Picture Archiving and Communication System — Системи передачі та архівації зображень) та RIS (Radiology Information System – радіологічних інформаційних систем). Про це свідчить наступна порівняльна таблиця програмних продуктів компаній, які працюють на ринку PACS:

Компанія пропонує такі PACS-системи:

- The Dominator (Diagnostic Reading Station) – призначена для інтерпретації та відображення усіх типів обстежень у вигляді медичних зображень та створення відповідних заключень. Система надає лікарям розширену інформацію щодо пацієнта, історії хвороби, алергій, попередніх обстежень, заключень та попередніх висновків інших лікарів. Система може конфігуруватися для використання в госпіталях, діагностичних центрах та віддалених місцях, включаючи вдома.

The Dominator є інтегрованою системою, що використовує професійну робочу станцію та дисплеї медичного моніторингу з високою роздільною здатністю. Система може конфігуруватися з різноманітними моніторами, як показано нижче:

 

 

- Integrated RIS Solution (інтеграція радіологічної інформаційної системи (RIS) з Dr SYSTEMS PACS). На схемі показано порядок інтеграції радіологічної інформаційної системи та PACS:

 

- Catapult Technologist QC Workstation – робоча станція, що дозволяє оперувати інформацією про пацієнта та його обстеження, описувати зображення (ставлячи на ньому помітки) та використовувати удосконалену обробку зображень залишаючись в той же час з пацієнтом

- Physician Clinical Review – розподілена система (через LAN, Web, CD, DVD), яка дозволяє лікарям, які працюють дистанційно надійно та безпечно переглядати зображення обстежень, прослухати аудіо-заключення, прочитати текстові заключення. Така система може працювати через: LAN Ambassador (інтегрована апаратна-програмна клієнтська станція, яка розроблена для відображення зображень в межах лікувального закладу, наприклад в операційній, реанімаційній і ін.); CSLA (Customer Supplied LAN Ambassador) надає такі ж можливості але програмним способом; Web Ambassador надає ці ж можливості через Інтернет до комп’ютера в офісі, вдома; Media Ambassador надає ці можливості записуючи обстеження на CD або DVD; Standard Web browser можу використовуватися за відсутності продуктів типу Ambassador – дозволяє лікарям здійснювати доступ до зображень і заключень через Windows IE.

На схемі показано схему доступу до системи клінічних заключень на основі Dr Systems:

У таблиці подано можливості доступу до системи клінічних заключень з використанням різного типу під’єднання:

Компанія JedMed працює на ринку телемедичних периферійних пристроїв для захоплення зображень. Відеоскопічна система VSS включає камеру з високою роздільною здатністю, високоінтенсивне джерело світла та швидкозамінні оптичні головки, які дозволяють отримувати зображення в різних локалізаціях. Нижче показано можливі оптичні головки та області їх застосування:

 

а також модифікації відеосистем JedMed:

Відеосистема DigiCAM 2.0 – це відеокамера з високою роздільною здатністю, яка під’єднується через USB-порт з комп’ютером або ноутбуком із здатністю зберігати відео або просто зображення на жорсткий диск. Такі зображення можуть передаватися через e-mail, заключення лікарів або картки пацієнтів.

 

Компанія GlobalMedia представила відеокамеру TotalExam Cam – камеру цифрового обстеження. Це перша цифрова камера з високою роздільною здатністю, розроблена для загального та спеціалізованого обстежень. Камера відповідає вимогам вимогам високороздільної цифрової обробки зображень при загальних оглядах, в дерматології, ЛОР і ін. Камера має двояке під’єднання (USB та S-Video), працює в режимах білого та ультрафіолетового світла. Її дані можуть бути використані в системах EMR (електронних медичних записів):

 

 

На фото показано реальні зображення, отримані камерою:

 

Компанія MinXRay Inc. представила портативні рентгенографічні системи. CMDR-1S-MIL – це повністю мобільна цифрова рентгенографічна система.

 

       

Система включає панель обробки зображення Canon CXDI-50G та портативний рентгенівський модуль MinXray PowerPlus, який використовується у збройних силах США. Система легко переміщається на двох колесах, панель обробки зображень Canon надійно запаковується, система встановлюється менше ніж за одну хвилину.

Також компанія окремо пропонує модуль комп’ютерної рентгенографії  VERTX CR, який працює як самостійна система цифрової обробки зображень:

та портативний стоматологічний рентгенологічний модуль (який може використовуватися як з плівкою, так і цифровою системою обробки зображень:

Компанія Canon представила плоскопанельні детектори для цифрової рентгенографії:

 

цифрову портативну рентгенографічну систему:

 

 

а також сучасні камери для офтальмологічних обстежень:

4. Системи передачі комп’ютерного відео для телемедицини та відеоконференцій

 

Відео є ключовим компонентом задач телемедицини.

Компанія Rivulet представила технологію IP Extension Gateway (IEG). Дана технологія надає користувачам веб-інтегрований інтерфейс для захищеного доступу до відеоконтенту з будь-якого місця. Перевагами такої технології є:

- вона дозволяє перегляд медичних процедур поза межами лікарняної мережі;

- вона надає віддаленим користувачам негайний захищений доступ до медіаконтенту (як в прямому ефірі, так і до попередньо збереженого);

- забезпечує співпрацю лікарів з різних місць для надання кращої медичної допомоги пацієнтам;

- покращує фаховий досвід через використання відеотехнології.

Дана технологія також має значення в медичній освіті. Так, оскільки хірургічні процедури продовжують ставати щоразу більше спеціалізованими, то виникає портеба пропагувати такі сучасні методики серед інших хірургів. Передові медичні школи часто використовують відео в реальному часі та відеоархіви в якості центральних компонент процесу тренінгу та навчання. Rivulet підтримує такий аспект медичної освіти надаючи:

- покращений тренінг за допомогою передачі медичного відео та аудіо між операційною та конференцзалами (або ж персональним комп’ютером користувача);

- зберігання та запит хірургічного відео, яке дозволяє глядачу відчувати, що здійснюється перегляд хірургічної операції в реальному часі;

- інтенсивніший багатогранний тренінг, що дозволяє краще підготувати штат;

- мінімізація передачі інфекції, оскільки в операційній знаходиться набагато менше людей.

Співпраця з операційною в режимі реального часу. Колаборативна медицина призводить до значного покращення в лікуванні пацієнтів шляхом використання віддалених медичних експертів. З цією метою передається відео та  аудіо в різні місця через мережу, яка включає комп’ютери користувачів. Rivulet забезпечує:

- мережу високоякісного відео в режимі реального часу, що надає можливість співпраці таких відділень як хірургічного та патологічного;

- здатність швидше приймати рішення щодо лікування пацієнтів.

 

Рис. Мережа для передачі медичного відео та аудіо на основі технології Revulet

 

Компанія LifeSize представляла системи відеокомунікації. Їх визначальними рисами є висока роздільна здатність аудіо та відео та їх налаштованість на ІР-мережу. Такі системи легко інтегруються у вже існуючі середовища та є надійними в керуванні. Було запропоновано три рішення:

- найпростіша система – орієнтована на кінцевого користувача. Нижче подано опис її можливостей.

- система, орієнтована на спілкування в робочих групах. Підтримується до 4-х одночасних під’єднань. На фото показано використання такої системи.

- покращена система, орієнтована на спілкування в конференцзалах. Підтримується до 6-ти одночасних під’єднань.

Так виглядає використання системи в конференцзалі.

 

У таблиці подано порівняльні характеристики 3-х системи компанії LifeSize.

 

 

5. Телемедичні спеціалізовані системи по конкретних нозологіях

6. Компанії по розробці апаратного та програмного забезпечення телемедицини

7. Спеціалізовані мобільні клініки

8. Телемедичні освітні проекти

9. Мініатюрна хірургічна робототехніка